Grisgården 2018

TGEF

Tynningö Gård Ekonomisk Förening

Grisgården 2018

Hej,

vi grisfarmare har börjat planera för nästa år och skriver till dig som anmält intresse att vara med 2018.

 

Som vi har pratat så vill vi inte gärna ha fler än 4 grisar, och vi tycker att leverans av 2018 års kultingar bör ske som i år. Tanken är att hagen hinner hämta sig fram till midsommar och att grisarna är som minst under sommaren.

 

Vi tänker oss samma upplägg som i år, att vi alla som deltar delar lika på kostnaden, arbetet och även det kött som blir i slutändan.

Hittills har vi fått skjuta till ca: 500:- / deltagare /familj (detta är utgifter vi haft exklusive grisarna och foder) exaktare siffra kommer, och därför vill vi att alla nya lägger in samma summa som kan användas till eventuella investeringar under året.

 

Som det är nu har 2 familjer hoppat av och 3 familjer kan tänka sig att bereda plats för andra vid behov, vi tycker det har fungerat bra och varit lindrigt varje familj har haft ansvar 3 veckor var - fördelat på juli-december och vi tycker att vi bör vara runt 8 deltagare/familjer även under 2018.

 

Vill ni vara med under 2018 så svara till någon av nedanstående, ( jag kommer att vara bortrest 5-6 veckor medbörjan 9 oktober) vi behöver ert svar senast 30/11. För att vara med behöver man vara medlem i TGEF.

 

 

Per & Helen Vallbo

p.vallbo@telia.com

helen.vallbo@telia.com

 

Charlotte & Magnus Ljung

charlotte@coach-it.se

magnus@johannelust.se

 

Gundula Kolb & Magnus Jorborg

gundula.kolb@gmail.com

jorborg.magnus@gmail.com

 

Michelle Thöming

michelle.thoming@maklarhuset.se

 

Hans Emanuelsson & Ingmarie Lötberg hans.emanuelson@vattenteknik.se

ingmari.lotberg@gmail.com

© 2015 Tynningö Gård Ekonomisk Förening Kontakt

 

Aktuellt i TGEF

 

 

 

Trafikverket

TGEF:s yttrande över Trafikverkets förslag till arbetsplan.

 

Snälla meddela oss din e-postadress om du har en så vi kan skicka kallelse och årsredovisning på mail istället för på papper

 

Årets (2019) styrelsemöten:

20:e januari

24:e februari

10:e mars

19:e maj

Preliminärt datum för årsmöte:13:e april

 

Årsmöte 2018

Länk till

tynningogard@gmail.com

Orgnr: 769601-4070

Bankgiro: 5854-2325

 

Vanlig post:

TGEF

Bygdegårdsvägen 2

134 92 TYNNINGÖ

 

Information om Dataskyddsförordningen (GDPR), gäller från 25:e maj 2018.